Jak wybrać kolor szminki, żeby pasował do naszej cery?

szminka jak wybrać

Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniej szminki czy pomadki to bardzo trudne zadanie, które w większości kończy się fiaskiem. Oczywiście – kończy się fiaskiem, ale nie jest zadaniem trudnym. Cała sztuka polega na tym, by znać i stosować różnego rodzaju zasady rządzące dobieraniem kolorów. Dziś jest ten dzień, w którym je przypomnimy!

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, kiedy okaże się, że kupiona przez nas pomadka w ogóle nie nadaje się do naszych ust. Wtedy trzeba ją komuś oddać i kupić sobie nową, ale tym razem znając zasady łączenia koloru szminki z kolorem naszej cery i włosów. Zaczynamy!

Trochę teorii…

Mówi się, że najlepiej jest wybierać taki kolor pomadki, który będzie o dosłownie kilka tonów ciemniejszy od naszego naturalnego koloru skóry oraz włosów. Istnieje nawet całkiem przydatny trik, który pomoże nam zbadać kompatybilność interesującej nas szminki z resztą naszej twarzy i jej kolorytem. Wystarczy, będąc w sklepie z kosmetykami, pomalować jednie połowę ust, drugą pozostawiając w ich naturalnym kolorze. Dzięki temu łatwiej nam będzie ocenić, czy dany kolor nam pasuje czy też nie. Kiedy będzie on zbliżony do naszego naturalnego, ale nadal nieco ciemniejszy – bez obaw możemy kupić szminkę.

szminka

A w praktyce?

Teoria swoje, praktyka swoje. Najłatwiej czyta się sztywne dane i wykresy, jednak w temacie doboru odpowiedniego koloru szminki sztywnych danych… nie ma! Każda z nas ma swoje upodobania, gust, ulubione kolory. Tego nie przeskoczymy, jednak możemy zapoznać się z głównymi, orientacyjnymi kolorami pomadek, które pasują do poszczególnych odcieni cery. A oto i one:

Jeśli masz cerę bladą i jasne włosy – powinnaś skupić się na kolorach delikatnych, które nie będą tworzyły zbyt dużego kontrastu. W kręgu Twoich zainteresowań powinny znaleźć się więc delikatne róże, pomarańcz, a także beż.

Kiedy Twoja cera jest jasna, natomiast włosy ciemne – postaw na pomadki w kolorach karmelowych oraz intensywnie różowych.

Kobiety o cerze i włosach ciemnych mają pełną dowolność – będą wyglądały dobrze zarówno w krwistej czerwieni, spokojnym beżu, delikatnym różu, czy zgaszonej śliwce.

Paniom o cerze oliwkowej poleca się natomiast szminki brązowe oraz czerwone.