Operacja wszczepienia implantów jąder – najważniejsze informacje

Współczesna chirurgia to potężne narzędzie, które pozwala uporać się zarówno z problemami zagrażającymi naszemu zdrowiu, jak i z sytuacjami, w których pragniemy przywrócić komfort naszemu życiu. Jednym z najczęstszych zabiegów, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i pewność siebie, jest operacja wszczepienia implantów jąder. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, zajrzyj do naszego artykułu!

Zabieg ­– słowem wstępu

Operacja implantacji skierowana jest do mężczyzn, którzy cierpią na wrodzony lub nabyty brak jednego, lub obu jąder. Do utraty tych ważnych organów dochodzi najczęściej na drodze urazu mechanicznego lub nowotworu. Chociaż przy odpowiedniej terapii testosteronem brak jąder nie wpływa negatywnie na zdrowie somatyczne pacjenta, to stan taki może niekorzystnie odbić się na jego sferze psychicznej.

W takim przypadku u panów często obserwuje się obniżenie poczucia własnej wartości, a niekiedy nawet stany depresyjne. Implantacja protez jąder jest zabiegiem, który może znacząco podnieść komfort życia. Przeprowadza się ją także wtedy, gdy doszło do utraty jednego z nich.

Operacja oficjalnie refinansowana jest przez NFZ, jednak – jak wynika z relacji niektórych pacjentów – fundusz nie zawsze pokrywa koszt samych protez.

Rodzaje implantów jąder

Na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje implantów, których powierzchnia wykonana jest z elastomeru silikonowego, i które mogą być wypełnione jedną z trzech substancji:

  • żelem silikonowym,
  • podobnie jak powłoka – elastomerem silikonowym,
  • solą fizjologiczną.

Wszystkie charakteryzują się podobnymi właściwościami fizycznymi, ale różnią się trwałością i ceną – wybór obowiązkowo należy skonsultować z doświadczonym lekarzem, np. ze znanym urologiem w warszawskiej klinice.

Należy także wspomnieć o tym, że wielkość protez dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu po zabiegu uzyskuje się naturalny wygląd.

Przebieg zabiegu

Implantacja protez jądra jest wg specjalistów jednym z prostszych zabiegów w obrębie męskiego układu rozrodczego. W zależności od konkretnego przypadku operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, lub rzadziej – ogólnym. Cały zabieg trwa około 30-40 minut, a ogranicza się do nacięcia moszny lub pachwiny i wprowadzenia implantu. Niekiedy protezę unieruchamia się w konkretnym miejscu za pomocą szwów. Kolejne kroki to zaszycie rany i rekonwalescencja.

Po implantacji

Powikłania w przypadku tego typu operacji obserwuje się nieczęsto, bo u około 5% pacjentów. Do najczęstszych z nich należą: obrzęk, krwiak i infekcje. Natomiast do rzadkich zaliczyć można: przemieszczanie się implantów lub ich pęknięcie, a także wyciek wypełniacza.

Podsumowanie

Operacja wszczepienia implantów jąder obarczona jest niskim ryzykiem, a jednocześnie jest w stanie znacząco poprawić pewność siebie i radość z życia mężczyzny. Jest to więc dobre rozwiązanie dla panów, którzy borykają się z brakiem jąder.

 

Więcej o zabiegach tego rodzaju dowiesz się na https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/urologia-i-andrologia/