Praca jako neurochirurg

Praca na stanowisku lekarza dla wielu ludzi nadal jest jedną z najbardziej pożądanych dróg zawodowych. Na wybór studiów medycznych młodzi ludzie decydują się z różnych powodów, może to być prestiż w społeczeństwie, wieloletnie tradycje rodzinne czy po prostu wizja wysokich zarobków w przyszłości. Najważniejsze jest jednak to, aby czuć powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu. Każdego dnia musimy czuć, że jesteśmy w stanie dać z siebie 101%, bo to od nas będzie zależało zdrowie, a czasami życie naszych pacjentów.

Co tu wybrać…

Ortopedia, kardiochirurgia a może neurochirurgia bydgoszcz? Przed wyborem naszej wymarzonej specjalizacji czeka nas wiele lat nauki, a powinniśmy ją zacząć już w liceum, przykładając się zwłaszcza do zajęć biologii i chemii.  Bardzo dobrze napisana przez nas matura z tych przedmiotów będzie naszym biletem na studia medyczne.

Jak wyglądają studia?

nauka na neurochirurgiiNa znacznej większości placówek oświatowych są to studia jednolite i trwają aż 6 lat, a ich ukończenie jest niezbędne do wybrania dalszej drogi kształcenia na konkretnej specjalizacji. Studenci uzyskują wiedzę z zakresu anatomii, chemii, fizjologii, genetyki, medycyny pracy i wielu, wielu innych.

Co dalej?

Wybór dalszej drogi edukacji poprzedza 13-miesięczny, obowiązkowy staż, po którym przystąpimy do Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Po miejmy nadzieję, uzyskaniu pozytywnego wyniku zmusimy zgłosić się do okręgowej komisji lekarskiej z odpowiednimi dokumentami i właśnie otwiera się przed nam możliwość konkretnego ukierunkowania swojej kariery lekarskiej.

operacja neurochirurgiczna

Po wysłaniu wniosku do Centrum Zdrowia Publicznego i pozytywnym wyniku rozmowy kwalifikacyjnej możemy rozpocząć szkolenie specjalizacyjne, które trwa w zależności od wyboru dziedziny od 2 nawet do 6 lat.

Podsumowanie

Czy zarobki są warte poświęcenia nawet 13 lat swojego życia na naukę? Wszystko zależeć będzie od naszej specjalizacji, miejsca pracy i przede wszystkim – stażu w pracy. Średnie wynagrodzenie waha się w granicach 5-6 tysięcy złotych brutto, a wiadome jest to, że z coraz dłuższym czasem pracy będzie rosnąć. Jednak czymś, co wyróżnia medycynę i samą pracę lekarza jest elitarność i niedostępność dla każdego, a co za tym idzie, jest to gwarancja pracy na lata.